Strona GłównaPrawoStrukturaWładzeJEDNOSTKIILSPRZETARGIKontaktBIURO PRASOWEMapa strony
   
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
SPRAWNE RATOWNICTWO
Niedziela, 17 Sierpień 2014 18:10

PR24-logo-poziomWypoczynek nad wodą to nie tylko leżenie na plaży i delektowanie się słońcem oraz kąpielami w wodzie czy jeziorze. Statystyki pokazują, że zbiorniki wodne w połączeniu z ludzką bezmyślnością mogą być niebezpieczne. W Sopocie, który jest jednym z najpopularniejszych kierunków nadmorskiego wypoczynku, cała linia brzegowa znajduje się pod kontrolą ratowników WOPR. Niemniej nie wszystkie nadbałtyckie plaże są strzeżone.

argaiv1968

Więcej: (tutaj)

 
ŁODZIE DLA SŁUPSKIEGO WOPR
Czwartek, 14 Sierpień 2014 10:31

logo_kolor_skrotW dniu 12 sierpnia 2014 r. nad jeziorem Zegrzyńskim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Słupski WOPR zawarli umowę na zakup 2 łodzi hybrydowych z przyczepami i silnikami oraz specjalistycznym wyposażeniem. Sprzęt przeznaczony jest do działań ratowniczych w Słowińskim Parku Narodowym, na obszarze NATURA 2000 i dorzecza rzek Przymorza oraz międzynarodowej sieci obszarów chronionych HELCOM BSPA (bałtyckie obszary chronione). Umowę podpisał zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Krystian Szczepański i Prezes WOPR w Słupsku Piotr Dąbrowski. NFOŚiGW w 2014 r. zaplanował 10 mln PLN na dofinansowanie zakupu sprzętu (łodzi, sprzętu poszukiwawczego, osprzętu wspomagającego) dla 16 jednostek ratownictwa wodnego, w tym 200 tys. PLN na sfinansowanie monitoringu wizyjnego obszaru jez. Zegrzyńskiego, składającego się z 9 kamer obrotowych, połączonych z centrum koordynacji ratownictwa wodnego przy pomocy Internetu i radiolinii.

Więcej: (tutaj)

 
MISJA WOPR A REALIA
Środa, 13 Sierpień 2014 11:07

Z policyjnych statystyk wynika, że od maja w Polsce utonęło już ponad 230 osób. W samym lipcu życie w wodzie straciło 115 osób. To dopiero półmetek wakacji więc statystyki mogą jeszcze poszybować w górę. Podobnie było w poprzednich latach, bowiem liczba utonięć od kilku lat systematycznie rośnie. Z policyjnych danych wynika, że w 2013 roku utonęło dokładnie 438 osób, a rok wcześniej – 449. Specjaliści od lat powtarzają, że główną przyczyną utonięć jest brawura i alkohol, a nierzadko kąpiel na niestrzeżonym i niebezpiecznym akwenie. Misja WOPR – działanie na rzecz zmniejszania liczby osób tonących w wodach polskich – nie jest skutecznie realizowana.

Więcej: (tutaj)

 
PŁYWAM BEZ PROMILI
Wtorek, 12 Sierpień 2014 22:19

pywam_bez_promiliTragiczny półmetek wakacji 2014 r. Polacy wciąż nie potrafią korzystać z uroków letniego wypoczynku na obszarach wodnych. Corocznie w Polsce tonie setki osób. Polskie statystyki dotyczące liczby wypadków utonięnia należą do najgorszych w Unii Europeskiej. Wzrost liczby osób tonących wskazuje na brak wyobraźni i odpowiedzialności podczas pobytu na obszarach wodnych. Woda jest żywiołem. Według statystyk Komendy Głównej Policji od maja do dzisiaj utonęły już 318 osób. Lipiec przyniósł 126 utonięć a sierpień już 71. Wypadkom na obszarach wodnych sprzyja piękna pogoda. Od początku wakacji trwa ósma edycja kampanii społecznej „Pływam bez promili”. Akcja, jako przedsięwzięcie profilaktyczne, wychodzi naprzeciw zagrożeniom, pojawiającym się podczas wakacji dzieje się na polskich obszarach wodnych. W jej ramach ostrzeżeniom towarzyszy edukacja.

Więcej…
 
PUCHAR POLSKI PLUS PZU W RATOWNICTWIE WODNYM
Sobota, 02 Sierpień 2014 23:16

gdy_28W dniach 2-3 sierpnia 2014 roku w Gdyni odbyły się dwudniowe zawody o Puchar Polski Plus PZU w Ratownictwie Wodnym - ostatnie ogólnopolskie zawody przed Mistrzostwami Świata we Francji - zorganizowane przez Związek Sportowy Ratownictwa Wodnego, WOPR w Warszawie i Gdynia Sport. Najlepsi polscy ratownicy wodni rywalizowali w 8 indywidualnych konkurencjach, będących symulacją rzeczywistych akcji ratunkowych. Partnerami zawodów byli: PZU, Operator Sieci Plus, LG, firma WAVE, a patronat medialny objął Polsat News. Zwycięzcy zdobyli medale, nagrody finansowe i sprzęt do ratownictwa wodnego. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Beata Pożarowszczyk przed Nikolą Vacek i Kingą Maciupa, a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Wojciech Kotowski pokonując Adama Dubiela i Grzegorza Kępa. 
WYNIKI KOBIET

WYNIKI MĘŻCZYZN

Więcej…
 
KURS MŁODSZEGO RATOWNIKA W ORZYSZU
Środa, 30 Lipiec 2014 22:36

DSC01385Podczas obozu „Bezpieczne lato bez nałogów” w dniu 22 lipca 2014 r. w Orzyszu został zakończony kursu na stopień młodszego ratownika WOPR, zorganizowany przez Gdański Klub Płetwonurków i Ratowników NEPTUN wraz z Kociewskim WOPR. Kurs ten, przeprowadzony został na obszarze jez. Orzysz, pod nadzorem instruktora wykładowcy dr Dariusza Skalskiego. Kierownikiem kursu był Prezes GKPiR NEPTUN, instruktor w zakresie ratownictwa wodnego Zbigniew Skopiński. Kurs ukończyło z wynikiem pozytywnym 11 osób. Nowym młodszym ratownikom WOPR gratulacje złożył wiceprezydent Internatiolal Life Saving Federation of Europe dr Jerzy Telak, który opowiedział im o historii ratownictwa wodnego w Polsce oraz życzył rozwijania pasji związanej z niesieniem pomocy osobom, znajdującym się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia na obszarach wodnych. Na Walnym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym członkowie Klubu Płetwonurków NEPTUN zmienili nazwę, rozszerzając działalność o ratownictwo wodne.

Więcej…
 
MISTRZOSTWA POLSKI PLUS PZU W RATOWNICTWIE MORSKIM
Poniedziałek, 21 Lipiec 2014 00:00
MP_2W dniach 19-20 lipca 2014 roku w Świnoujściu pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza, odbyły się Mistrzostwa Polski Plus PZU w Ratownictwie Morskim, zorganizowane przez: WOPR, Związek Sportowy Ratownictwa Wodnego, Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz Świnoujście".
Zawody były sprawdzianem umiejętności ratowników wodnych przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata we Francji. Ratownicy rywalizowali w 10 konkurencjach będących symulacjami rzeczywistych akcji ratunkowych. Zwycięzcy otrzymali profesjonalny sprzęt ratowniczy ufundowany przez partnerów i sponsorów: Operatora Sieci Plus, PZU, Polskie LNG, LG Electronocs, WAVE oraz smartfony LG od firmy LG Electronics i Operatora Sieci Plus. Mistrzostwom towarzyszyły akcje profilaktyczne, mające na celu podniesienie bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych np. "Bezpieczne miasto PLNG", a także doskonalenie umiejętności niesienia pierwszej pomocy oraz promocję numery ratunkowego nad wodą 601100100. Patron medialny Mistrzostw TV Polsat News prowadził na żywo relacje z zawodów.
Mistrzostwa zdominowały drużyny reprezentujące Centrum Kształcenia Sportowego Szczecin. W klasyfikacji drużynowej mężczyzn na najwyższym stopniu podium uplasowała się reprezentacja CKS Szczecin wyprzedając drużyny Biało Niebieskiej Unii WOPR Leszno oraz II zespołu CKS Szczecin, a w klasyfikacji kobiet złoty medal otrzymały ratowniczki z CKS Szczecin, srebro trafiło do Zgiersko-Łęczyckiego WOPR, a brąz do drużyny Aqurium CKS. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn zwyciężył Wojciech Kotowski przed Charliem Haynes i Adamem Dubielem, natomiast wśród pań najlepsza okazała się Nikola Vacek pokonując Beatę Pożarowszczyk i Annę Nocoń. Zwycięzców dekorował Wiceprezes WOPR, Prezes WOPR Woj. Zachodniopomorskiego dr Tomasz Zalewski.
Więcej…
 
SZKOLENIE KPP W BYDGOSZCZY
Sobota, 12 Lipiec 2014 00:00

1W dniach 7-11 lipca 2014 roku w Budgoszczy odbyło się szkolenie z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy przerowadzone przez: Konsultanta Wojewódzkiego ds. Medycyny Ratunkowej dr Przemysława Paciorka, dr Ewę Zieliński, rat. med. mgr Krzysztofa Lepka, rat. med. Bogdana Wiśniewskiego. Wszyscy spośród 37 uczestników szkolenia (w tym 14 osób do recertyfikacji uprawnień), którzy prystąpili do egzaminu uzyskali uprawnienia ratownika w rozumieniu Ustawy o Państwowym Ratonictwie Medycznym.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 75

Zmień język

UK DE FR


facebook

 

 

logo_pkol

WOPR jest członkiem PKOL

Odsłon : 3865822